середа, 30 березня 2016 р.

Візуалізація технологічних процесів через комп’ютерні технології

Візуалізація технологічних процесів через компютерні технології

Скажи мені - і я забуду,
покажи мені - і я запам 'ятаю,
 дай мені зробити - і я зроблю.
Конфуцій

          Національна доктрина розвитку освіти ставить перед учителем чітке завдання « ... виховувати покоління людей, здатних ефективно працювати і навчатися протягом життя, оберігати й примножувати цінності національної культури та громадянського суспільства, розвивати і зміцнювати суверенну, незалежну, демократичну, соціальну та правову державу як невід'ємну складову європейської та світової спільноти».
    Сьогодення диктує сучасному вчителю свої вимоги та їх суть полягає у тому, що, крім постійної самоосвіти та самовдосконалення, педагог повинен бути також і активним новатором та удосконалювачем навчально-виховного процесу.
       Трудове навчання за своєю специфікою виокремлюється серед решти навчальних предметів, оскільки практична робота, побудована на базі продуктивної праці, на уроці є домінуючою. Діяльність учнів обмежується не лише засвоєнням нових знань, набуттям практичних умінь та навичок, а й супроводжується створенням матеріальних цінностей.
     Перед учителем постає непросте завдання: як організувати навчально-виховний процес таким чином, щоб були реалізовані всі зазначені аспекти, дотримана безпека праці і разом з тим не порушено часових меж звичайного уроку.
    З огляду на це комп 'ютерна техніка стає невід' ємною частиною методичного інструментарію в арсеналі учителя. За допомогою комп'ютера звичайний урок можна без зайвих зусиль перетворити на урок-подорож, урок-екскурсію, можна легко і весело активізувати опорні знання учнів, перевірити засвоєні знання, стимулювати учнів до творчої та науково-дослідної роботи тощо. Тому проблема  набуває актуальності та значущості.

       Візуалізація (від лат.  –« зоровий») - унаочнення, створення умов для візуального спостереження. Візуалізація інформації - це інтерактивне вивчення візуального представлення абстрактних даних для посилення людського пізнання. Галузь візуалізації інформації з' явилася « ... внаслідок досліджень взаємодії людини і комп'ютера, комп'ютерних наук, графіків, дизайну, психології ... ».
     Багато хто цікавиться, що таке візуалізація? Навіщо потрібна візуалізація?
     Нашим бабусям і дідусям навіть і не снилося, що можна отримати повне уявлення про те, як виглядатиме передбачуваний об'єкт у житті, з використанням різних матеріалів. Тепер неймовірні фантазії можливо побачити за допомогою візуалізації.
      У широкому розумінні, візуалізація - це процес створення чітких яскравих образів за допомогою сучасних технологій. Існує безліч видів візуалізації, такі як архітектурна візуалізація, візуалізація інтер 'єрів і екстер 'єру, ландшафтна візуалізація і візуалізація впорядкування, візуалізація технологічних процесів, медична візуалізація тощо. Візуалізація дає повне і чітке уявлення про будь-який об'єкт, процес і в цей час поширена у різних галузях: у медицині, техніці, архітектурі, в дизайнерських роботах тощо.
      Експериментально встановлено, що при усному  викладі матеріалу за 1 хв слухач сприймає і здатен обробити до 1 тис. одиниць інформації, а при «підключенні» органів зору - до 1 ОО тис. одиниць. Тому абсолютно очевидна висока ефективність використання у навчанні мультимедійних засобів, основа яких - зорове та слухове сприйняття матеріалу.
     Оскільки трудове навчання в 5-9-х класах грунтується на практичній діяльності учнів, то засвоєння теоретичного матеріалу (а в контексті предмета - це великий відсоток саме технологічних процесів) доцільно проводити під час практичних робіт, не витрачаючи на це окремого навчального часу. Ефективність його засвоєння при використанні візуалізації зростає в десятки разів.
      Ось чому при плануванні навчальної діяльності учнів під час уроку трудового навчання варто звернути увагу на використання різних форм візуалізації.
       Ознайомлення з досвідом роботи вчителів і особиста практика дають підстави для висновку, що ефективними формами візуалізації технологічних процесів на уроках трудового навчання є:
• навчальне відео;
• науково-популярні фільми;
• мультимедійні презентації.
    Завдяки їм сприймання учнями нового матеріалу покращується, урок трудового навчання удосконалюється, підвищується його ефективність.
         Цілком зрозумілим є те, що в роботі акцент робиться на активному використанні комп'ютерів і мультимедіа, що, в свою чергу, забезпечує формування в учнів навичок роботи з інформацією, дослідних навичок, умінь приймати оптимальне рішення; дає змогу дати дитині стільки інформації, скільки вона потребує; дає змогу творчо опрацьовувати засвоєну інформацію.




Урок трудового навчання в 7 класі. Тема: Захист та оцінювання проекту

Урок трудового навчання в 7 класі

Тема: Захист та оцінювання проекту
Мета: формувати вміння та навички презенту­вати виготовлений виріб; здійснювати самооцінювання результатів діяльності; формувати вміння працювати в групі, об'єктивно оцінювати результа­ти діяльності однокласників, аналізувати та робити висновки; розвивати образне мислення, пізнаваль­ні інтереси до одного з видів оздоблення одягу; виховувати чесність, неупередженість, почуття поваги до од­нокласників.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.

ХІД УРОКУ
I.  Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань. Бесіда за запитаннями
  З яких етапів складається робота над про­ектом?
Що означає оцінити геометричні розміри ви­робу? Що називають габаритними розмірами виробу?
   Які вимоги ставлять до готового виробу?
   Яку роль відіграє реклама у реалізації готової продукції?
   Навіщо проводити міні-маркетингові дослі­дження?
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідо­млення теми та мети уроку
Учитель. Під час ознайомлення з вимогами до проекту ви дізналися, що виріб повинен мати попит серед певної аудитори. Для цього кожен з вас про­водив міні-маркетингові дослідження. Виріб мати­ме попит, якщо буде якісним, естетично привабли­вим та економічно вигідним. Робота, яку кожен із вас виконував протягом десяти уроків, важлива, і тепер її треба вдало презентувати.
Ринкова економіка ставить перед виробниками нові завдання. Виготовлена продукція, собівартість якої ви розрахували і знаєте скільки хто вклав ко­штів у її виготовлення, має реалізуватися. Вкладені кошти повинні повернутися та ще й з певним при­бутком. Для успішної реалізації виріб необхідно прорекламувати, бо всім відомий вислів: «Рекла­ма двигун торгівлі».
Отже, тема нашого уроку «Захист та оціню­вання проекту».
Мета оцінити кожен виконаний проект на тему «Технологія оздоблення одягу» та зусилля кожно­го на розробку реклами та захист проектова­ного виробу.
IV. Практична робота. Оцінювання проекту
Вступний інструктаж
Учитель пропонує учням об'єднатися в 4 групи по 3 особи,( залежно від кількості учнів у класі). Кожна група отримує завдання: оцінити певну складову проекту за 6-ма критеріями. Оцінка за кожний критерій максимум 2 бали.
Учні оцінюють такі складові проекту:
 І група пояснювальну записку до проекту;
II група якість виробу;
 IIIгрупа показники економічності виробу;
 IVгрупа рекламу виробу та захист проекту.
 Критерії оцінювання проекту:
І група. Оцінювання пояснювальної записки до проекту
1. Оформлення.
2.  План роботи з виконання проекту.
3.  Історичні та теоретичні відомості про проек­тований виріб.
4. Опис виробу.
5.  Конструювання виробу.
6.  Технологія виготовлення виробу.
II  група. Оцінювання якості виробу
1. Геометричні розміри.
2.  Естетичні показники (добір кольорів, відпо­відність стилю і фасону виробу).
3.  Правильність виконання елементів виробу відповідно до технології .
4.  Складність виробу.
5.  Відповідність задуманого виробу виготовле­ному.
6.  Оздоблення виробу.
ІІІ  група. Оцінювання показників економіч­ності виробу
1. Визначення ціни  матеріалів на виготов­лення виробу.
2. Обчислення вартості матеріалів для проекту­вання виробу.
3. Амортизація обладнання, витрати на електро­енергію.
4. Розрахунок собівартості виробу.
5.  Розрахунок прибутку.
6.  Витрати споживача на експлуатацію виробу.
IV  група. Оцінювання реклами виробу та захисту проекту
Реклама.
2. Доповідач уклався у відведений час.
3. Виступ мав  усі необхідні складові (вступ, основна частина, завершення).
4. Художнє оформлення виступу (вірші, пісні, загадки і т.д.)
5.  Наявність  електронної презентації.
6.   Виступ був цікавим.
Час на презентацію кожному відводиться до З хв.
Реклама виробу оформлюється на аркуші А5 формату.
Кожна група у процесі виступів заповнює оці­нювальний лист (додаток 1).
Поточний інструктаж
Учитель націлює кожну групу на об'єктивне оці­нювання.
Заключний інструктаж.
 Кожна група коментує виставлені оцінки. Оцінка за проект це середній бал оцінок, ви­ставлених кожною групою та вчителем.
V. Підсумки уроку
(Учитель оголошує оцінки за проекти.)
 Заключне слово вчителя
Сьогодні на уроці ви виконували найскладні­ший етап технологічної діяльності оцінювання. Кожен із вас оцінював та презентував власну робо­ту. Сподіваюсь, що знання та досвід, які ви отрима­ли на уроці, знадобляться вам у подальшому житті.



Додаток 1
Зразки оцінювальних  листів
Оцінювальний лист І групи
Пояснювальна записка до проекту
№ з/п
Прізвище та імя учня
Оформлення

План роботи з виконання проекту.
Історичні та теоретичні відомості про проектований виріб.
Опис виробу
  Конструювання виробу.
Технологія виготовлення виробу
оцінка










Оцінювальний лист ІІ групи
Якість виробу
№ з/п
Прізвище та імя учня
Геометричні розміри
Естетичні показники
Правильність виконання елементів виробу відповідно до технології
Складність виробу

Відповідність задуманого виробу  виготовленому
Оздоблення виробу
оцінка










Оцінювальний лист ІІІ групи
Економічність виробу
№ з/п
Прізвище та імя учня
 Визначення ціни  матеріалів на виготов­лення виробу
Обчислення вартості матеріалів для проекту­вання виробу
Амортизація обладнання, витрати на електро­енергію
Розрахунок собівартості виробу
Витрати споживача на експлуатацію виробу
Розрахунок прибутку
оцінка











Оцінювальний лист ІV групи
Реклама виробу та захист проекту
№ з/п
Прізвище та імя учня
Реклама
Доповідач уклався у відведений час.

Виступ мав  усі необхідні складові
Художнє оформлення виступу
Наявність  електронної презентації
Виступ був цікавим
оцінка